Tipy & triky

Prečo som fanúšikom denného režimu (1/3)

Do písania o dennom režime som sa pustila pred mesiacom. Myslela som, že si sadnem, napíšem, prečo považujem režim za dôležitý, zverejním a idem ďalej. Lenže vyprodukovala som textu na 2-3 články a aj tak som nebola spokojná. Sú to praktické veci z každodennej reality, ale stále tomu niečo chýbalo. Jeden bloger uviedol, že píše preto, lebo mu to pomáha utriediť si myšlienky. Stotožňujem sa s ním.

Denný režim mi reálne pomáha byť spokojnou maminou.

Vo vnútri viem, že denný režim považujem za kľúčový a že mi reálne pomáha byť spokojnou maminou. Niektore dôvody viem pomenovať. Iné sú schované hlbšie a chvíľku trvá dopátrať sa k nim. Niekedy sa niečo javí ako primárny dôvod a pri hlbšom zamyslení príde človek na to, že je to až dôsledok. Téma režimu je komplexná – súvisí s kŕmením, uspávaním a ďalšími vecami, o ktorých sa píšu knihy. Navyše, je to celé zamotané – režim sa neustále mení podľa veku dieťaťa i podľa počtu detí v domácnosti (počet premenných rastie). Zahŕňa veľa nuáns. A potom – hoci som fanúšik denného režimu, nie každý deň vyjde podľa mojich predstáv. A tak mi rovno spochybní to, o čom som večer predtým písala…

Takže už mesiac tu meditujem nad denným režimom. 🙂

Čím som si však 100% istá, je:

  • Denný režim je pre mňa mimoriadne dôležitý, pretože mi pomáha udržať rodinu v pohode – predchádzať únave, zbytočným bojom, krikom, uľahčuje úspávanie a zabezpečuje naplnenie základných potrieb… dôvodov je veľmi veľa. Viac o nich neskôr.
  • Režim sa neustále mení, vyvíja, napriek tomu je dobré, aby bol stabilný
  • Málokedy je každý deň rovnaký. Pointou je, aby väčšina dní v týžni išla podľa rovakej šablóny (čím viac dní, tým je život jednoduchší)
  • Každá rodina má svoju cestu, sú mamičky, ktorým režim nevyhovuje a je to v poriadku. Byť spokojnou maminou znamená nájsť si svoju cestu materstvom, rodičovstvom.
  • Mám pocit, že momentálne je IN rodičovský prístup, ktorý denný režim veľmi neuzáva. Preto chcem hovoriť o jeho prínosoch. Možno niekoho osloví a uľahčí mu život tak, ako mne.

Byť spokojnou maminou znamená nájsť si svoju cestu materstvom.

Moje úvahy postupne dozreli do niekoľkých článkov. Prvý je o dennom režime v prvom roku života – aké sú jeho prínosy pre dojčatá i rodičov, ako ho zaviesť, ako to bolo u nás. V druhom sa pozriem na denný režim u starších detí v druhom a treťom roku dieťaťa. O tom, ako si nastaviť režim pri viacerých deťoch a ako zvládať, keď sa režim mení

Ak máte otázky, napíšte mi!

Tagged , , , , ,

About Zuzka

Som šťastná a spokojná mamina, ktorá ukazuje, ako sa dá žiť naplnený a radostný život aj s troma malými deťmi. Ako pri tom nestratiť samú seba a nezabudnúť v množstve povinností na to, čo je v celom materstve najdôležitešjie. Môj príbeh si môžete prečítať tu. >>
View all posts by Zuzka →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *