Tipy & triky

Popoludňajší odpočinok s rozprávkou

Keď najstarší syn dospel do štádia, že popoludňajší spánok už nepotreboval a bojkotoval, rozmýšľala som, čo ďalej. Keď nechce spať, nemusí, ale oddych je povinný! Mne táto hodinka oddychu uprostred dňa padla veľmi vhod a nebola som ochotná len tak sa jej vzdať. Viete ako, spokojná mama = spokojné deti. 😉 Navyše, jeho mladší súrodenci v tom čase spali, takže aj jeho som potrebovala udržať v tichosti.

Vtedy som sa inšpirovala kamoškou – jej deti mali doma CD prehrávač. To je nápad! Už len nájsť nejaký jednoduchý, čo zvládne syn obsluhovať aj sám, zásobiť nás kopou CD-čiek a bude vymaľované!

Podarilo sa. K piatym narodeninám dostal tento skvelý darček. Širšia rodina naň pozerala trochu nedôverčivo, ale musím povedať, že je na nezaplatenie! Už dva roky ide takmer denne.

CD prehrávač je skutočne jednoduchý, vie prehrávať CD, USB a má v sebe rádio (túto funkciu ignorujeme.) Má len pár gombíkov, dôležité bolo, aby ho deti zvládli obslúžiť aj bez vtedajšej znalosti písmen. Vedia si na ňom nastaviť hlasitosť, posunúť si príbeh na želanú kapitolu, zastaviť či opäť spustiť.

Dnes máme niektoré rozprávky nahaté aj na USB kľúči. Ten je pre nich viac „virtuálny“, ale už sa naučili, pod akým číslom nájdu ktorú rozprávku, tak ho postupne môžeme zaradiť do používania.

 

Čo teda počúvajú?

Prvý rok a pol bolo najväčším favoritom CD Medové príbehy. Rozprávka nahovorená Zuzanou Kronerovou o troch súrodencoch, ktorí strávia letné prázdniny u starých rodičov na vidieku. Pre mňa z pohľadu mamy je krásne sledovať, ako sa detské postavy vyvíjajú, ako leto so starými rodičmi zlepšilo ich vzájomné vzťahy, upevnilo celú rodinu. Dedko je včelár, takže sa deti dozvedeli mnoho aj zo života včiel. Nechýbali rôzne dobrodružstvá a zážitky, veľmi láskavo podané výchovné momenty. Príbeh je odporúčaný deťom vo veku 4-10 rokov.

Našim deťom sa na tom páčilo najmä to, že sa s deťmi vedeli stotožniť, radi sa smiali na ich zážitkoch a poučili ma o včielkach. 😊 Celý príbeh trvá vyše troch hodín, čo je super, lebo sa dá rozdeliť aj do viacerých dní. Nevypočúvali ho tak rýchlo. Ale fakt ho milovali, vyše roka znel u nás takmer denne.

Druhým favoritom boli O Hviezdičkách a škriatkoch. Toto CD má dokonca v úvodných kapitolách pár viet o svojom poslaní, že deti sa učia rozhodovať medzi dobrom a zlom a že každý z nás má slobodu, či počúvne „zlého škriatka“ alebo „dobrú hviezdičku“. Takže prvé dve kapitoly si deti preskočili a potom si zvolili obľúbený príbeh.

Celé CD je totiž vyskladané ako 19 samostatných príbehov, ktoré svojim vnúčatám rozpráva babička. Jeho výhodou je, že je tiež relatívne dlhé – ponúka tri a pol hodiny hovoreného slova. Takže vydrží dlhšie ako na jedno popoludnie. Časom mali deti svoje obľúbené príbehy a na počúvali si vyberali najmä tie.

Tretím favoritom bol Medúšik. Láskavý príbeh o malej včielke – Medúšikovi, ktorý zažíva v prírode rôzne dobrodružstvá, stretáva sa s inými zvieratkami, vzájomne si pomáhajú alebo aj nie. Z týchto situácií každodenného života môžu deti sledovať, čo nám ktorá reakcia prinesie.

CD ponúka 26 láskavých výchovných príbehov. Celkovú dĺžku zvukovej nahrávky nikde neuvádzajú, ale tiež vydrží niekoľko popoludní.

Príbehy alebo rozprávky?

V prvý rok deti počúvali na striedačku najmä tieto tri CD-čká. 😊 Myslím, že sa im páčili najmä preto, že boli zo života, obsahovali situácie, s ktorými sa deti vedeli stotožniť. Boli veľmi láskavé a výchovné – to sa páčilo mne. A tiež to, že všetky boli relatívne dlhé – deti si s postavami stihli vybudovať vzťah, obľúbiť si ich.

Montessori prístup hovorí, že v rannom veku by sa deti mali stretnúť skôr s príbehmi z reálneho života, až neskôr začnú rozlišovať medzi skutočným a rozprávkovým svetom. Aj z tohto dôvodu som ja, ale v konečnom dôsledku aj deti, preferovali uvedené príbehy. Hoci mali v ponuke aj klasické rozprávky, tie im stačilo vypočuť si raz a dosť. Vyššie spomínané CD si pýtali stále dokola.

Rozprávky a ďalšie CD

Naša domáca audiotéka obsahuje aj rozprávky, ktoré som doniesla od mojich rodičov po mladšej sestre, taktiež rozprávky z Lidla. Ešte v krátkosti by som spomenula aj ďalšie príbehy, ktoré máme doma a čímsi ma oslovili.

CD Detským srdiečkam obsahuje až 122 príbehov, celkový čas neuveriteľných 10 a pol hodiny! Taktiež sú to milé krátke poučné príbehy. Vzájomne však nesúvisia, idú jeden za druhým ako krátke poviedky. Neviem, či to bolo tým, že je to len veľmi dlhá zbierka príbehov a chýba im vzájomná niť, alebo som ich doma vytiahla až príliš neskoro, keď už boli deti dostatočne nasýtené „Hviezdičkami a škriatkami“, v každom prípade naše deti nejako extra neoslovili. Počuli ich všetky, možno aj dvakrát, tým to však zhaslo.

Príbehy sú za sebou nasekané jeden za druhým, chýba čas na spracovanie „ponaučenia“. Keď sme ich počúvali v aute, po každej poviedke som rádio stopla a rozprávali sme sa o tom, čo sa v poviedke dialo. Úprimne, tým, že sú také „hutné“, je pre mňa samotnú náročné počúvať ich dlhší čas.

Máme aj CD Janka a Danka – povedala som si, že tiež sú to príbehy zo života a klasika, to musíme mať doma. Úprimne, trošku som bola sklamaná. Ja som Janku a Danku vlastne nečítala ani ako knihu, možno by som mala reálnejšie očakávania. 😊 Na CD je 12 príbehov, vychádza to tak asi na jedno – možno dve popoludnia. Čakala som, že audiozáznam bude dlhší. Deťom si ho vypočuli párkrát, striedajú ho s inými rozprávkami. Nie je zlé, ale nie je to úplne ONO.

Minulý rok na Vianoce deti dostali CD biblických príbehov pod názvom Bejby Bajbl Band. Ako hovorí podnadpis – ide o príbehy starozákonných zvieratiek a hrdinov v hudobno-divadelnej show pre celú rodinu. Na CD-čku sa striedajú sa príbehy s pesničkami, je to také veselé a pojašené, takže deťom sa to páčilo, asi mesiac na tom fičali. Zvukový záznam nie je dlhý, max na hodinku.

Počúvame: rozprávky a hudbu

Dnes máme CD uskladnené v dvoch škatuliach – v jednej sú rozprávky a v druhej pesničky. Detské Spievankovo a pod., nejaké moje staré CD, čo som si odsťahovala od rodičov a napríklad aj pár CD-čiek s nakopírovanou hudbou od môjho starého ocka. Tieto „opapove pesničky“ majú deti najradšej. Úprimne, pred pár rokmi by mi ani vo sne nenapadlo, že niekedy v našej rodine nastane boom CD-čiek, ale teraz sa z toho vytešujem. Sami si vedia pustiť, čo chcú. Či už počúvať rozprávku alebo si zatancovať alebo si pustiť niečo k stavaniu lega, či ku kresleniu.

Možno na dokreslenie obrazu by som dodala – my sme skôr taká tichá domácnosť. Teda nepridávame si k bežnému hluku rodiny už žiadny ďalší podmaz. S deťmi doma to má, samozrejme, od tichého ticha celkom dooosť ďaleko. 😊 Možno práve preto už nepotrebujem pridávať žiadny ďalší hluk, stačí mi, keď počujem deti. Chcem mať aspoň trochu prehľad, aj keď sa hrajú v druhej izbe (a ja napr. v kuchyni varím.)
Hudbu deťom púšťam skôr preto, lebo si uvedomujem, že je to dobré. Že ich to rozvíja. A niekedy to naozaj pomôže doma zlepšiť náladu. Ale v princípe uprednostňujem hovorené slovo, preto sa v tomto i nasledujúcom článku venujem audioknihám. V tých som si istejšia. 😊

 

K názvom CD som pridala aj linky na prvý eshop, ktorý mi našlo a majú doručenie do Vianoc. Predávajú ich aj v Martinuse či ďalších kníhkupectvách.

V druhej časti sa budem venovať ďalším možnostiam počúvania príbehov pre deti – čo počúvame v aute, kde hľadáme zdroje na rozprávky a pridám aj tajný tip, čo robiť, keď externé zdroje nestačia.

Ak máte nejaké svoje obľúbené CD s príbehmi, podeľte sa o ne! Poteším sa každej novej inšpirácií. 😊

Tagged , , , , ,

About Zuzka

Som šťastná a spokojná mamina, ktorá ukazuje, ako sa dá žiť naplnený a radostný život aj s troma malými deťmi. Ako pri tom nestratiť samú seba a nezabudnúť v množstve povinností na to, čo je v celom materstve najdôležitešjie. Môj príbeh si môžete prečítať tu. >>
View all posts by Zuzka →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *