Koučing

Keď som si rozbehla blog Spokojná mamina, začali sa na mňa obracať mamičky s otázkami. Veľmi rýchlo som však zistila, že častokrát nepotrebujú radu, ale skôr vypočutie, povzbudenie, podporu. Riešenia ich problémov boli neraz ukryté niekde úplne inde, ako to na prvý pohľad vyzeralo. Hľadala som, čo s tým a priviedlo ma to ku koučingu.

Koučing ako k efektívny nástroj na sprevádzanie

Kouč totiž neradí. Skôr počúva a pýta sa. Poskytuje bezpečné prostredie plné dôvery a prijatia. Prostredníctvom otázok sprevádza druhých pri hľadaní odpovedí na ich otázky. Verí, že každý z nás má odpovede ukryté v sebe. Že my vieme, čo vlastne potrebujeme, len niekedy to máme schované tak hlboko, že nie je jednoduché prepracovať sa k tomu, objaviť to, priznať si to. Verí tiež, že klient má potrebné zdroje na vyriešenie svojej situácie. Pozorne ho počúva a poskytuje mu plnú podporu a dôveru, že svoju situáciu vie vyriešiť sám. Už len toto zažiť je veľmi silná skúsenosť!

Prečo mi koučing dáva zmysel

Chcela by som sa s vami podeliť, čo pre mňa znamená koučing – nie z pohľadu kouča, ale z pohľadu klienta. Čo zažívam, keď sa nechávam koučovať, prečo mu verím. A toto chcem ponúknuť aj vám.

 • Vypočutie
  Znie to ako taká drobnosť, ale nájsť niekoho, kto je ma ochotný úprimne so záujmom a s plnou pozornosťou počúvať celú hodinu bez toho, aby hovoril o sebe, nie je až také jednoduché. Častokrát už len to, že sa môžem vyrozprávať, dostať to zo seba von, je veľmi pomáhajúce. Kouč sa navyše snaží počúvať nielen ušami, ale aj očami, srdcom a celou svojou bytosťou.
  .
 • Pomenovanie
  Keď veci vyslovím nahlas, je to úplne iné ako prevaľovať si myšlienky v hlave. Neraz sa mi stalo, že až keď som čosi povedala nahlas, uvedomila som si, aká je to blbosť, čo riešim. Nezmysel, paradox. Alebo naopak, že veď to je vlastne mega dôležité. Pomenovať veci nahlas má zmysel.
  .
 • Prijatie
  Prostredie dôvery, kde viem, že to, čo tam odznie, tam aj ostane. Prostredie, kde som prijímaná taká, aká som – bez odsúdenia, ako môžem toto robiť či nerobiť, ako môžem byť taká neschopná. Kouč sa na mňa pozerá optikou „každý robí v tú chvíľu to najlepšie, čo môže.“ Verí mi. Vytvára bezpečné prostredie, kde môžem zhodiť masku, ktorú nosím – že všetko je v pohode, že som spokojná, že to zvládam. Miesto, kde si môžem poplakať, „opustiť sa“, aby som opäť našla silu pozbierať sa a dať sa dokopy. A s novou nádejou, cieľom či novoobjavenou hodnotou kráčať ďalej (alebo naopak vedome niečo opustiť).
  .
 • Pohľad zboku
  Keďže kouč má od problematiky odstup, vidí veci, ktoré ja, ponorená do svojich ťažkostí, nevidím. Má iný pohľad a ponúka mi ho. Niekedy len zopakuje to, čo som ja povedala teraz a pred chvíľou – a ukáže mi, že tieto veci nie sú v takom súlade, ako si myslím. Zachytí kľúčové slová, ktoré opakujem stále dokola a ani si neuvedomujem, čo mi vlastne hovoria. Upozorní ma na reč tela, ktorú často neregistrujem, ale tiež nesie svoje posolstvo.
  .
 • Objavovanie – pozvanie do hlbín
  Koučing je často aj pozvaním do hlbších sfér mojej duše. Pozvanie, ktoré môžem, ale nemusím prijať. Kouč ma do ničoho netlačí. Ale často až keď sa dostanem k niečomu hlbšiemu, napríklad k pomenovaniu svojich potrieb a túžob, potom lepšie porozumiem aj svojmu správaniu a prežívaniu a potom rastie aj moja schopnosť vedome s tým niečo spraviť.
  .
 • Sprevádzanie funkčným procesom
  Koučing nie je len rozprávanie, počúvanie a pýtanie sa. Má svoj proces, ktorým ma kouč prevedie a na konci sa dostaneme ku konkrétnemu záveru – úlohe, ktorá je do detailov premyslená, čo výrazne zvýši šancu, že moju vytúženú zmenu či predsavzatie aj dotiahnem do úspešného konca… Alebo sa aspoň posuniem o malý krôčik vpred. 😉

 

Čo od kouča nemôžem očakávať

 • Poradenstvo
  Kouč klientovi v jeho hľadaní pomáha, ale neradí mu. Kladením otázok ho privádza k tomu, aby sa na svoj problém pozrel aj z inej strany či perspektívy. Niekedy je to ťažšia cesta, ako dávať hotové rady, ale je oveľa prínosnejšia a efektívnejšia. Lebo keď na riešenie prídem sama, viem sa s ním ľahšie stotožniť a zaradiť ho do svojho života.
  .
 • Že vyrieši moje problémy za mňa
  Kouč mi je oporou na ceste, ale svoju prácu po skončení koučingu si musím „odmakať“ sama. Verí, že som dostatočne schopná ísť za svojím cieľom, za svojou zmenou. Niekto možno rýchlejšie, iný pomalšie. Ak však toho schopná nie som (napr. v prípade depresie a pod.), je vhodnejšie obrátiť sa na iného odborníka.
  .
 • Terapiu, hlbšiu prácu s minulosťou
  Koučing sa pozerá vpred. Akú zmenu chcem dosiahnuť a čo pre to môžem spraviť tu a teraz.

 

Pri akých témach som sprevádzala druhých?

 • Ako si nájsť čas na seba, na oddych
  Každá z nás si dobíja baterky iným spôsobom, má iné možnosti, čiže toto je veľmi pestrá oblasť.
 • Ako sa zorientovať vo vzťahoch, ktoré prežívam
  Väčšinou je to ešte komplikovanejšie, ako to na prvý pohľad vyzerá.
 • Ako sa pripraviť na nástup do práce po rodičovskej dovolenke
  Nedávala som rady a tipy, ale pomohla som utriediť si myšlienky a pomenovať, čo klientka vlastne chce, akú prácu si chce hľadať, čo k tomu potrebuje…
 • Ako zvládať svoje emócie
  Súčasťou koučingu bol aj krátky info blok o tom, ako emócie fungujú…
 • Ako sa pripraviť na Vianoce
  Nebol to len zoznam prác, ale skôr pomenovanie si priorít a hodnôt
 • Ako zotrvať v roli rodiča, aj keď je to s dospievajúcimi deťmi ťažké
  O hodnotách a prioritách
 • Ako pracovať na vzťahu s manželom/ manželkou
 • Kde nájsť pokoj?
 • Ako žiť radostnejší život?
 • Ako komunikovať s kolegyňou?

… a mnohých ďalších.

 

Klientky o mne povedali…

Zuzka mi pomohla utriediť si myšlienky pred pracovným pohovorom a pomohla mi pripraviť sa naň. Veľmi jemne a nevtieravo mi pomohla rozpliesť zložitú spleť predstáv a argumentov, ktoré som si sama vytvorila a pomohla mi ujasniť si ako asi budem postupovať. Zuzku ako kouča, môžem len odporučiť.

Veronika

Po 7 rokoch na materskej som si potrebovala niekoľko veci zanalyzovať, niektoré „nakopnúť“ a niektoré opäť zasunúť do šuflíka „nedôležité“. Vyviaznuť z tohto chaosu mi veľmi prakticky a rýchlo pomohla Zuzka pomocou coachingových sedení. Jej odzbrojujúco priama komunikácia a trefné otázky dovedú človeka až na koreň veci. Ma úžasný talent človeka nasmerovať a pomôcť mu konkretizovať potrebné kroky jednoducho a ľahko – tak, aby sa prácou na sebe dostal do cieľa. Čas s ňou rozhodne nemožno považovať za stratený. Napriek tomu, že práca na sebe, ktorá po coachingových sedeniach nastáva, býva náročná, komunikácia so Zuzkou prebieha naozaj príjemne a človeka doslova na namotivuje. Nemôžem nič iné, ako odporúčať. 😊

Evka

Ďakujem veľmi pekne za možnosť zúčastniť sa koučingu.Cítila som sa veľmi príjemne, pretože Zuzka mi kládla trefné otázky. Vďaka nim som lepšie pochopila svoje vnútorné nastavenie k danej problematike, ktorú som si sama vybrala (čo je mi zároveň veľmi sympatické 😉) Zároveň sa mi podarilo reálne uchopiť niektoré myšlienky. Následne sa zvyšovala aj moja motivácia ku zmene v podobe konkrétnych krokov. Tie som si pomocou otázok koučky stanovila, aby som dosiahla požadovaný cieľ, ktorý som si jasne zadefinovala. Stretnutie so Zuzkou mi dodalo odvahu prekonať niektoré svoje zaužívané spôsoby myslenia a tiež sebavedomie, že ja sama dokážem veci pohnúť ku zmene. Že je tu niekto kto mi verí, pretože ma počúva, pýta sa a empaticky ma vie prijať a snaží sa ma pochopiť. No a v neposlednom rade tiež pocit zadosťučinenia, že som stretnutie aj napriek prekážkam napokon absolvovala 🙂 Ďakujem!

Betka

 

 

Tu si môžete zarezervovať termín koučovacieho stretnutia a vykročiť na cestu za spokojnosťou. 🙂