Kto je spokojná mamina?

Volám sa Zuzka, som na materskej s Kubkom (5r), Hankou (3r) a Samkom (1r). Doma som už piaty rok a som spokojná. Nemám stresy z práce, mám dobré deti, manžela i kamarátky a dokonca aj čas pre seba. Nehovorím, že u nás je vždy všetko ideálne (ha ha ha 🙂 ), tiež sa pohádame, nevládzem a strácam trpezlivosť… ale tak v princípe sa cítim šťastná a naplnená, ako nikdy predtým. Chcete vedieť, ako je to možné? Preto som sa rozhodla písať – možno niektorými tipmi a prístupmi, ktoré fungujú u nás, pomôžem k väčšej vnútornej pohode aj iným mamičkám.

Výchovné tipy & triky

Pochádzam z veľkej rodiny, vždy okolo mňa boli nejaké malé deti a so svojou výchovou, teda s tým, ako som bola vychovávaná ja, som relatívne spokojná 🙂 . Navyše, mám veľa kamarátiek, ktoré sú tiež na materskej, a tak môžem pozorovať a odkukávať, ako oni pristupujú k svojim deťom. Množstvo vecí robím intuitívne, podobne, ako robili pravdepodobne moji rodičia. Množstvo prístupov som odkukala od kamošiek so staršími deťmi. Pomohlo mi chodiť po návštevách, tráviť spoločne čas a popri tom sledovať, aké finty používajú na svoje deti. Niektoré som si osvojila, iným sa, naopak, vyhýbam. Ale je to skvelé, keď človek nemusí vychovávať svoje deti len sám, a môže sa inšpirovať inými.

Prístupy vo výchove sú rôzne a často vzbudzujú u matiek veľké emócie. Keď sa Kubko narodil, trochu sme „bojovali“ s kamarátkou, ktorá mala podobne staré dieťa, ale úplne iný prístup ako ja. Vyše roka nám trvalo, kým sme obe pochopili to najdôležitejšie – Každá z nás chce pre svoje dieťa to najlepšie. Len na to používame rôzne spôsoby. A tak som si uvedomila jednu zásadnú vec – v prvom rade – Každá matka je iná. V druhom – Každé dieťa je iné. A táto rozmanitosť je na svete najkrajšia. Dnes viem, že nemá medzi sebou zmysel bojovať kvôli tomu, či niekto nosí alebo nenosí, či dojčí do 3 rokov alebo nedojčí vôbec, či spí s dieťaťom alebo naučil dieťa zaspávať samé, či je alebo nie je barfoot… príkladov je veľa. Žiadna z nás nekráčala v topánkach tej druhej, a tak nemá právo ju súdiť či kritizovať. Tešme sa spolu zo svojich detí, z nášho materstva a nekazme si ho žabomyšími vojnami 😉 .

S niektorými mojimi tipmi sa možno budete vedieť stotožniť ľahšie, iné sa vám nebudú pozdávať. Mám s nimi však dobrú skúsenosť a prispievajú k mojej spokojnosti a rodinnej pohode. Preto sa chcem o ne podeliť – častokrát sa ma kamarátky s mladšími deťmi pýtajú, ako riešim to, či ono, tak som si povedala, že už sa to oplatí aj spísať. Verím, že sa inšpirujete i vy. 🙂

O rodinných koreňoch

Keď som sa stala mamou, priviedlo ma to aj k hlbšiemu spoznávaniu mojich koreňov. Raz mi jedna staršia kamarátka povedala, že obaja s manželom si toho z domu, od rodičov doniesli do ich spoločnej domácnosti viac, ako by kedykoľvek predtým povedali. Rôzne stereotypy, pohľady na vec, prístupy, vlastnosti… Kopírujeme svojich rodičov viac, ako si pripúšťame. Alebo sa snažíme správať presne naopak. Snáď väčšina našich reakcií a prístupov vychádza zo skúseností pôvodnej rodiny.

A práve uvedomenie si tejto skutočnosti ma priviedlo k hlbšiemu skúmaniu rodiny, z ktorej pochádzam. Babka mi zomrela ešte ako malej, ale obaja starí otcovia až v priebehu posledných rokov, keď som už bola mamou. Hoci mnohé príbehy z ich života poznám, mrzí ma, že ich nemáme nikde zaznamenané a že mnoho súvislostí mi tak navždy uniklo. Preto o to väčšiu pozornosť venujem starej mame a jej životu, koreňom. Zároveň nám tak vznikol priestor na spoločné trávenie času, ktorý je vzácny pre nás obe.

Skúmam a zisťujem, aký vzťah mali moji rodičia k svojim rodičom, ako to fungovalo u nich doma, keď boli malí, ktoré výchovné prístupy prebrali oni a ktoré si zaviedli nové… a sú to zaujímavé zistenia. Odporúčam 🙂

 

Ak vás niečo zaujalo, inšpirovalo, máte nejaké otázky alebo mi chcete len tak napísať, poteším sa Vašim mailom na spokojna.mamina@gmail.com alebo na FB – https://www.facebook.com/Spokojna-mamina.

Zuzka