Kto je spokojná mamina?

Volám sa Zuzka a som spokojnou maminou našim trom deťom – Kubkovi, Hanke a Samkovi.

Dlho som riešila dilemu ako byť supermamou, ale potom som pochopila to najdôležitejšie – poslaním mamy je šíriť lásku. To považujem za najpodstatnejšie, čo môžeme ako mamy odovzdať svojim deťom, manželom, rodine, blízkym, priateľom, komunite, okoliu…

Snažím sa pozerať na svet pohľadom, ktorý si všíma najmä to dobré a byť vďačnou aj za maličkosti. To mi pomáha byť spokojnou. A k tomu chcem inšpirovať aj vás – aby ste boli spokojnými mamami. Lebo len spokojná mama môže mať spokojnú rodinu. 

Hoci každý sme iný a naše životné cesty a prístupy sa rôznia, zo srdca vám prajem, aby ste si našli ten svoj spôsob, ako byť v živote spokojný 😉

 

Čo nájdete v jednotlivých rubrikách?

Zo života
Pohľady na situácie, ktoré prináša sám život. Ako sa s nimi vyrovnávam a čomu ma učia.

Inšpiratívne
Rozhovory, skúsenosti a pohľady ľudí, ktorí majú, nám rodičom, čo povedať.

Výchovné tipy & triky
Prístupy vo výchove sú rôzne a často vzbudzujú u matiek veľké emócie. Keď sa Kubko narodil, trochu sme „bojovali“ s kamarátkou, ktorá mala syna v podobm veku, ale úplne iný prístup ako ja. Vyše roka nám trvalo, kým sme obe pochopili to najdôležitejšie – Každá z nás chce pre svoje dieťa to najlepšie. Len na to používame rôzne spôsoby. A tak som si uvedomila jednu zásadnú vec – v prvom rade – Každá matka je iná. V druhom – Každé dieťa je iné. A táto rozmanitosť je na svete najkrajšia.

Dnes viem, že nemá medzi sebou zmysel bojovať kvôli tomu, či niekto nosí alebo nenosí, či dojčí do troch rokov alebo nedojčí vôbec, či spí s dieťaťom alebo ho naučil zaspávať samé… Žiadna z nás nekráčala v topánkach tej druhej, a tak nemá právo ju súdiť či kritizovať. Tešme sa spolu zo svojich detí, z nášho materstva a nekazme si ho žabomyšími vojnami 😉 .

O rodinných koreňoch
Keď som sa stala mamou, priviedlo ma to aj k hlbšiemu spoznávaniu mojich koreňov. Raz mi jedna staršia kamarátka povedala, že obaja s manželom si toho z domu, od rodičov doniesli do ich spoločnej domácnosti viac, ako by kedykoľvek predtým povedali. Rôzne stereotypy, pohľady na vec, prístupy, vlastnosti… Kopírujeme svojich rodičov viac, ako si pripúšťame. Alebo sa snažíme správať presne naopak. Snáď väčšina našich reakcií a prístupov vychádza zo skúseností pôvodnej rodiny.

A tak skúmam a zisťujem, aký vzťah mali moji rodičia k tým svojim, ako to fungovalo u nich doma, keď boli malí, ktoré výchovné prístupy prebrali a ktoré si zaviedli nové… a sú to zaujímavé zistenia. Odporúčam 🙂

 

Ak vás niečo zaujalo, inšpirovalo, máte nejaké otázky alebo mi chcete len tak napísať, poteším sa Vašim mailom na spokojna.mamina@gmail.com alebo na FB – https://www.facebook.com/Spokojna-mamina.

Zuzka