Zo života

Moje najpokojnejšie Vianoce. Ako ich prežiť znovu?

Rada by som sa podelila o zážitok z minuloročných Vianoc. Také pokojné a radostné sviatky som ešte nezažila. A tiež vám chcem priblížiť, čo mi pomohlo vyriešiť moju tohtoročnú vianočnú dilemu – kde stráviť Štedrý deň?

Na Vianoce sami doma

Minulý rok som prežila azda najpokojnejšie Vianoce za celý život. Vždy som ich totiž slávila so širokou rodinou – so starými rodičmi, so strýkom a jeho deťmi, neskôr s manželovou rodinou. Až vlani sme boli po prvýkrát doma sami. Len my piati, naša rodina. Svokrovci pár dní pred Vianocami nečakane ochoreli, a tak bolo múdrejšie, aby každá rodina ostala vo svojej domácnosti.

Samozrejme, že mi bolo ľúto ich zdravotného stavu, na druhej strane som sa potešila, že konečne mám po prvýkrát možnosť osláviť Vianoce podľa svojich predstáv. A to bezbolestne – bez toho, aby som niekomu ublížila svojim odmietnutím.

Darčeky na minimum

Deti cítili slávnostnú atmosféru a skvele spolupracovali. Predsa len – na návšteve majú niekedy potrebu predvádzať sa. Mohli sme sa si užiť Vianoce podľa vlastného scenáru – štedrú večeru so zvykmi oboch rodín, pripomenutie si vianočného príbehu, zaspievať si koledy. A potom šups pod stromček. Tam čakal každé dieťa presne jeden (!) darček. Len rodičia mali po dva. 🙂 Bola to podľa mňa čistá „pankáčina“ (slovníkom jedného kamaráta).

Vedome a dobrovoľne by som to nikdy nemala odvahu spraviť – dať každému presne jeden dar. U nás doma, kde sa aj na poslednú chvíľu šupli do tašky ešte nejaké gumičky, či ponožky, len aby toho nebolo málo, bola mentalita úplne iná. Lenže tak to vyšlo. Za štandardných okolností by totiž pod stromčekom u svokrovcov našli viacero darčekov. Okrem toho hlavného, ešte aj pár drobností. Ale takto to bolo úplne čisté. Dokonalý minimalizmus. Tri deti, tri darčeky.

Pokoj pokračoval. Deti ešte nie sú pokazené konzumným svetom, a tak sa každý zo svojho darčeka od srdca tešil. Pustili sme sa do spoločného hrania. Manžel si so synom staval nové lego, ja som sa s mladšími deťmi starala o bábiku, keďže k nej dostala Hanka príslušenstvo. Trávili sme spolu čas a bolo to skvelé. V pokoji, v radosti. Pod vianočným stromčekom.

Večer sme najmladšieho chrústa uložili spať a s veľkáčmi sme si pozreli dokonca aj rozprávku. Keďže vždy nás bolo na Štedrý večer pokope veľa, na rozprávky takmer nikdy neprišlo. V princípe nie som fanúšikom televízora, ale niekedy majú rozprávky svoje čaro.

Z celého Štedrého večera mám krásny zážitok a keď si na to spomeniem, zaplaví ma neskutočný pokoj a radosť. Myslím si, že k tomu významnou mierou prispel práve ten minimálny počet darčekov. Nehovorím, že JEDEN dar je univerzálny ideál, ale ak ich čakajú prekvapenia aj v ďalších domácnostiach, tak to stačí. Keď si na druhý deň u našich každý našiel pod stromom svoju tašku, deti sa prepli do úplne iného režimu. Vo vytržení z nej vyťahovali jednu vec za druhou, na každú pozreli len letmo, až kým neskončili. V očiach som im videla „doláre“ ako u Strýka Držgroša – nezáleží, čo je vo vnútri, len aby toho bolo VEĽA VEĽA! Redukovať darčeky pod stromčekmi u starých rodičov sa mi darí len čiastočne, ale robím, čo môžem. 🙂

Ako stráviť Vianoce tentokrát?

Po minuloročnej skúsenosti vo mne hlodali pochybnosti, ako osláviť Vianoce tento rok. Srdce ma ťahalo k slávnosti v malom rodinnom kruhu. Na druhej strane som si uvedomovala, že rodičov by sa hlboko dotklo, keby sme ich práve na Vianoce vyšachovali. Chcela som sa rozhodnúť dobre – aby som vedela, prečo tak robím. Nechcela som sa len „obetovať“, chcela som byť s rozhodnutím spokojná.

Viacero kamarátok, s ktorými som sa o tejto téme rozprávala, vyslovilo túžbu stráviť Štedrý večer len s manželom a s deťmi. Napriek tomu sú otvorené aj alternatíve Vianoc s rodičmi. Chcem sa preto podeliť o moje uvažovanie. Možno niekomu z vás pomôže pri jeho dileme. Hoci – je otázne aké možnosti nám tento rok z pohľadu pandemických opatrení reálne ostanú…

Odpoveď v koučingu

Keďže som momentálne v koučovacom výcviku a so spolužiakmi veľa trénujeme, nechala som sa na túto tému koučovať. Znamená to, že spolužiačka – koučka mi kládla otázky, ktorými som nad mojou vianočnou dilemou uvažovala z viacerých strán, a tak mi pomohla nájsť správnu odpoveď. Neradila mi – nevedela o všetkých detailoch, ktoré s mojím prežívaním témy súvisia. Len mi kládla otázky, aby som si jednotlivé detaily uvedomila a pospájala ja sama. A výsledok?

Uvedomila som si, že jedna z veľmi dôležitých hodnôt súvisiacich s Vianocami je pre mňa práve rodina. Nielen môj manžel a deti, ale aj naši rodičia, súrodenci. Ak by som ich na Vianoce odmietla, spôsobila by som im bolesť, ktorá by bola neprimeraná tomu, čo by som za ňu získala. Máme dobré vzťahy, máme sa radi, chceme si byť vzájomne oporou…. to je to, na čom záleží! Pokojných večerov v hre s deťmi a manželom môžem zažiť mnoho aj inokedy.

Pozrela som sa na moju otázku aj z ich pohľadu – aj ja raz chcem byť súčasťou rodín našich detí i keď už budú dospelé. Budem šťastná, keď budem môcť tráviť Vianoce aj s nimi, nielen vo dvojici s manželom.

Musím povedať, že koučing mi pomohol rozhodnúť sa a nadobudnúť pokoj. Rozhodla som sa pre spoločné Vianoce nie z rezignácie, či s postojom obety, ale vedome, dobrovoľne a s radosťou. Ujasnila som si svoje hodnoty a viem, prečo to robím. Teším sa na spoločné Vianoce a hoci možno nebudú úplne podľa mojich najhlbších predstáv, viem, že moje rozhodnutie je dobré a teším sa z ovocia, ktoré prinesie.

Je mi jasné, že každá rodina má svoje špecifiká, zvyklosti, vzťahy, očakávania. Chcem vám preto ponúknuť moju cestu uvažovania nad tým, kde a s kým stráviť Štedrý deň. Možno vám pomôže zamyslieť sa nad pár otázkami:
Prečo je to pre vás také dôležité?
Ako je to v súlade s vašimi hodnotami?
Na čom vám skutočne záleží?
Kým pri ktorej alternatíve ste?

Želám Vám pokojné a milostiplné prežitie Vianočných sviatkov! A najmä veľa zdravia!

Tagged , , , , ,

About Zuzka

Som šťastná a spokojná mamina, ktorá ukazuje, ako sa dá žiť naplnený a radostný život aj s troma malými deťmi. Ako pri tom nestratiť samú seba a nezabudnúť v množstve povinností na to, čo je v celom materstve najdôležitešjie. Môj príbeh si môžete prečítať tu. >>
View all posts by Zuzka →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *