Tipy & triky

Ako deti zaujať polievkami a kašami – rýchlo a hlavne jednoducho

Rád, ako spraviť pre deti jedlo pútavým, je veľa. Väčšina výtvorov je však taká parádna a zdá sa mi komplikovaná, že si na ne netrúfam. 🙂 Mám však pár úplne jednoduchých a rýchlych tipov na polievky a kaše, ktoré u nás fungujú až prekvapivo zázračne.

Guličky

Každá polievka, v ktorej sú guličky, zožne úspech. Najčastejšie sú to klasické guličky do polievky z Lidla. Ja viem, nie sú veľmi zdravé, ale hovorím si, že ich nejeme na kilá. Každému nasypem do polievky, jednu im dovolím zjesť aj len tak „nasucho“ a zvyšok odložím do skrine. Keď som nechávala celý balíček na stole, chceli stále viac a viac. Jedna dávka im však stačí. Učíme sa striedmosti. 😉

Tekvicový olej

Guličky dávame do krémových polievok. Okrem toho, do krémových polievok pridávam aj kvapku tekvicového oleja – no niekedy je to taká väčšia kvapka a podarí sa mi z nej aj niečo „namaľovať“. Deti sa tešia, napriek tomu, že je to často skôr abstraktné umenie.

Guličky – korenie

Iný level guličiek je korenie. Napríklad do paradajkovej polievky a do vývaru dávam celé čierne a nové korenie. Moje deti milujú, keď ich môžu vyberať! Takže každý dostane do svojej polievky aspoň 2 ks. Na stole máme spoločný extra tanier, kam ich odkladajú. No a keď sa sťažujú, že ich majú málo, tak im ich občas nenápadne vrátim späť do taniera. 🙂

Zaujímavé je, že sa tešia z každej „guličkovej“ polievky a v princípe vôbec nerozlišujú, či ide o jedlé guličky alebo o korenie. Celkom tomu nerozumiem, ale nevadí, s jedením polievky tak skoro vôbec nemáme problémy.

Sypanky

Náš domáci názov pre cukrárenskú posýpku – rôzne farebné guličky, paličky, hviezdičky… Tiež to nie je extra zdravé, ale keďže jedno balenie nám vydrží minimálne pol roka, neberiem to tragicky. Kaše u detí veľmi neleteli, tak som hľadala niečo, čím ich ozvláštniť. Nakoniec sa spyanky mimoriadne ujali a deti si ich pýtajú navrch všetkého s podobnou konzistenciou – pudingy, detské výživy (ak im ich naservírujem do misky), ale aj ovsené vločky. K tým majú totiž skôr rozpačitý vzťah, tak nech ho trochu posilním. 😉

Bonusom je, že vždy máme otvorených viac druhov, a tak si každý môže vybrať farbu a tvar podľa svojich želaní. To im vždy zdvihne náladu.

Ovocné guličky

Keďže guličky sú hitom, niekedy nahradím sypanky ríbezľami. Je ochotný akceptovať ich dokonca aj náš Kubko, ktorý sa inak ovociu vyhýba. Ríbezle, prípadne iné bobuľovité ovocie (egreše, čučoriedky) používam najmä v sezóne. Niečo sa mi podarilo aj zamraziť a keď sa zásoby minuli, kúpila som mrazenú Lesnú zmes v obchode.

Čo letí u vás? Podeľte sa v komentároch, rada sa inšpirujem 🙂

Tagged , , , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *