Zo života

O tom, kedy moje materinské ♥ najviac plesá

Kým som mala len jedno dieťatko, rozplývala som sa, aký je milý, úžasný, jedinečný. S láskou som sledovala každý jeho pokrok. Niektoré mamy sa obávajú, či tú lásku, ktorú cítia k svojmu prvorodenému, budú cítiť aj k ďalšiemu dieťatku.

Moja skúsenosť je, že s každým ďalším dieťatkom je to o level vyššie. Ani nie, že by som každé ďalšie dieťa väčšmi ľúbila, ale moje srdce spokojnej maminy plesá, keď vidím, ako sa deti k sebe správajú. (Ehm, myslím, samozrejme, tie pekné chvíle. 🙂 ) Ako sa spolu hrajú. Ako sa jeden o druhého starajú. Pomáhajú si. Sú na seba milí a láskaví.

Keď sa deti ľúbia

Keď sa nám narodil Samko, starší súrodenci ho do hry zapájali od prvých dní doma. Bolo to obdobie po maratóne chorôb, a tak sa lekárske vyšetrenia premietli aj do ich aktivít. Už pártýždňový ležal v detskej izbičke na posteli a deti ho opatrne „počúvali s fonedoskopom“, „kvapkali mu do očí“, „podávali lieky“… Ja som sa len prizerala a moje materinské srdce sa roztápalo…

Môže byť krajšie gesto prijatia od starších súrodencov, ako že novorodenca s láskou zapoja do svojich hier?

Minulý týždeň strávil náš najmladší Samko „na prázdninách“ na záhrade so starými rodičmi, svojou dvojročnou sesternicou Evičkou a jej mamou. Keď mi posielali videá, čo tí dvaja spolu vystrájali, ako sa o ňu pekne gentlmensky staral a bol na ňu milý, moje materské srdce opäť plesalo.

Ani u starších detí nie sú tieto spolupracujúce chvíle zriedkavé, ale vidieť ich u dvoj-trojročných maláčov, je ešte dojímavejšie. Sú skvelá dvojka – Evička v ňom získala staršieho brata a Samko je konečne rád, že nie je najmladší, že aj on sa môže o niekoho starať.

A tak ju hojdal na hojdačke a popri tom jej rozprával rozprávky (ktoré zneli ako akčné strielačkové hry staršieho brata), ťahal ju na veľkej tatrovky cez pol záhrady a obaja sa pri tom radostne smiali, umýval jej zuby, pričom malá držala otvorenú pusu a spolupracovala tak, že jej mamička len ticho závidela.

Láska rozdávaním rastie

Takže – ak sa náhodou obávate, či budete cítiť toľko lásky aj k druhému dieťatku ako k prvému, môžem vás ubezpečiť – bude to ešte lepšie. Plnšie. Láskyplnejšie.  Láska totiž rozdávaním rastie. Násobí sa.

Myslím si, že hoci takého krásne láskavé vzťahy deti zažívajú väčšinou medzi súrodencami, je možné budovať ich aj v širšom rodinnom príbuzenstve. Alebo aj medzi priateľmi, ak spolu deti trávia dostatočne veľa času.

Ale pozor – najlepšie si to užijete vtedy, keď sú obe deti VAŠE. Teda ak ich máte radi aj každé jedno osamote. Či už sú skutočne vaše alebo „požičané“ – t.j. kamoškine/ sestrine/ susedkine…

 

Toľko moja skúsenosť.

 

Kedy najviac plesá vaše materinské ♥ ? 🙂

 

Tagged , , , , ,

About Zuzka

Som šťastná a spokojná mamina, ktorá ukazuje, ako sa dá žiť naplnený a radostný život aj s troma malými deťmi. Ako pri tom nestratiť samú seba a nezabudnúť v množstve povinností na to, čo je v celom materstve najdôležitešjie. Môj príbeh si môžete prečítať tu. >>
View all posts by Zuzka →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *